Çavuşoğlu: İran’ın darbe gecesindeki desteklerini unutmuyoruz

Featured

Çavuşoğlu: İran’ın darbe gecesindeki desteklerini unutmuyoruz

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İran- Türkiye ilişkilerinin dostane olduğunu ve 15 Temmuz başarısız darbe girişimi gecesindeki İran devleti ve milletinin desteklerini unutmadıklarını söyledi.

Ekonomik İşbirliği Toplantısı (ECO) için İslamabad’da bulunan Çavuşoğlu IRNNA’ya yaptığı açıklamada, İran Dışişleri Bakanı Mohammad Cevad Zarif’i kardeşi olarak gördüğünü ve darbe gecesinde Zarif’in de sabaha kadar uyumadığını ve kendisi ile 4 kez telefonda görüştüğünü söyledi.

İki ülkenin birçok konuda ortak görüşe sahip olduklarını ifade eden Çavuşoğlu dostane ilişkilerin gelişmesi için daha çok diyaloga ihtiyaç duyduklarını söyledi.

İki ülke Cumhurbaşkanlarının İslamabad’da görüşeceklerini ifade eden Çavuşoğlu, iki cumhurbaşkanın görüşmek için hiçbir fırsatı elden bırakmadığını kullandıklarını söyledi.

Çavuşoğlu, Suriye konusu ile ilgili, ‘’İran ve Türkiye Suriye’de ateşkesin gerekliliği konusunda fikir birliğine sahipler. Suriye krizi siyasi ve diplomatik yollarla çözülmeli ve insani yardımlar ayrımcılık olmadan yapılmalı’’ dedi.

Çavuşoğlu, İran ve Türkiye halkı arasında bir çok ortak nokta olduğunu ve halklar arasındaki ilişkilerin artmasının ülkeler arasındaki dostane ilişkilerin gelişmesinde etkili olacağını belirtti.

İran ve Türkiye arasında üst düzey stratejik diyalog konseyi olduğunu değinen Çavuşoğlu, buna rağmen iki ülkenin işbirliğini arttırmak için çabalarını arttırması gerektiğini ifade etti.

İran-Türkiye ve Pakistan’ın ECO kurucu ülkeleri olarak dostane ve kardeşçe ilişkilere sahip olduklarını ifade eden Ruhani, üç ülkenin temaslarını arttırması bölge barış ve istikrarı iççin büyük adımlar atmalarının gerekli olduğunu söyledi.

İran ve Türkiye’nin karşılıklı olarak bir biri için transit geçiş ülkesi olabileceğini ifade eden Çavuşoğlu, ‘’İran, büyük bir petrol ve gaz üreticisidir ve Türkiye, İran petrol ve gazının Avrupa’ya taşınmasında transit ülke olmaya hazırdır. İran Orta Asya ülkelerinin enerji kaynakları için iyi bir transit yol olabilir ve bundan dolayı Bakanlar Konseyinde Türkiye-İran-Pakistan arasında ekonomik bir koridor oluşturulması önerisinde bullundur. İşbirliği için birçok fırsat mevcuttur ve bu fırsatları kullanmak için ECO’nun güçlendirilmesi ve yapısının değiştirilmesini gerektirir’’ dedi.