İran'da 20 milyar dolarlık tekstil pazarı var

'İran'da 20 milyar dolarlık tekstil pazarı var'

 

İran'da 20 milyar dolarlık tekstil pazarı var

 

 

DEİK Türkiye-İran İş Konseyi Başkanı Aygül, 'İran'ın şu ana kadar Avrupa,

Rusya, Hindistan, Çin'le yaptığı anlaşmaların toplamı 200 milyar dolar

civarında' dedi.

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türkiye-İran İş Konseyi

Başkanı Bilgin Aygül, "İran'ın şu ana kadar Avrupa, Rusya, Hindistan

, Çin'le yaptığı anlaşmaların toplamı 200 milyar dolar civarında.

Türk sanayicilerinin de finansman desteği alarak İran'da yerini alması

önem arz ediyor." dedi.

Türk tekstilcileriyle İranlı yetkililer DEİK'in düzenlediği "İran'da

Tekstil-Hazır Giyim Sektörlerinde İş Yapma ve Yatırım

Semineri"nde bir araya geldi.

İş adamları ocak ayında uluslararası ambargonun kaldırıldığı İran'la tekstil ve hazır giyim sektöründe olası iş birliklerini masaya yatırdı.

İran'da"fake" markaların tabelalarının 3 ay içinde söküleceğini bildiren Aygül, Türk iş adamlarını bekleyen fırsatlara ilişkin şu değerlendirmeleri yaptı:

"İran'da marka çıkarmanın tam zamanı. İran'da Türk malına ciddi bir talep var. Ticaretin yanı sıra iş birliği, yatırım da önemli. 2005 yılında Türkiye ile İran arasında çifte vergilendirmenin önlenmesi ve yatırımların karşılıklı teşvikle korunmasıyla ilgili iki anlaşma yapıldı.Tercihli Ticaret Anlaşmasıyla da bu taçlandı. İki tarafın siyasi iradesi 30 milyar dolar ticaret hedefi gösteriyor ama maalesef 2012'den sonra ambargo koşulları ve ham madde fiyatları düşüşü nedeniyle ticaretimiz yarının altına düştü. Fakat bu aşılabilecek süreç."

İran'ın uluslararası ekosisteme giriş yaptığını aktaran Aygül, "İran Boeing'den 100 tane uçak siparişi verildi. Şubat ayında 118 Airbus için anlaşma yaptı, hazırlanıyor. Aynı şekilde geçen hafta Renault'un 8 milyar avroluk yatırımı kesinleşti. İran'ın şu ana kadar Avrupa, Rusya, Hindistan, Çin'le yaptığı anlaşmaların toplamı 200 milyar dolar civarında. Türk sanayicilerinin de finansman desteği alarak İran'da yerini alması önem arz ediyor." diye konuştu.